مشاوره خدمات آسانسور

درب آسانسور

درب آسانسور

درب آسانسور

درب آسانسور در یک سیستم آسانسوری، به طور همزمان دارای دو جنبه ایمنی و تزئینی است، در نتیجه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، در ضمن باید در هنگام نصب آن مانند قسمت های دیگر مکانیکی آسانسور، دقت زیادی انجام پذیرد، زیرا کمترین بی دقتی ممکن است موجب تحمیل زیان های مالی فراوانی شود.

 

در یک دستگاه آسانسور به طور کلی از دو نوع درب استفاده می گردد:

 • درب طبقه

درب طبقه، درب هایی هستند که در محل ورودی طبقات به کابین قرار می گیرند. 

 • درب کابین

درب کابین، درب هایی هستند که روی کابین آسانسور نصب می شوند.

در طبقات به طور کلی از دو نوع درب لولایی یا تمام اتوماتیک استفاده می گردد:

درب لولایی: دربی است که مسافر هنگام استفاده از آسانسور آن را با دست خود باز می‌کند، درب تمام اتوماتیک: دربی است که مسافر هنگام استفاده از آسانسور دخالتی در باز و بسته کردن آن ندارد و به صورت خودکار انجام می‌شود. درب‌های اتوماتیک به دو نوع تلسکوپی (از یک طرف باز شو) و سانترال (از وسط باز شو) تقسیم می‌شوند.

درب اتوماتیک طبقه: چارچوب، لته ها، سیل درب، کفشک ها، کنتاکت، قطعات یک درب اتوماتیک هستند.

درب کابین تمام قطعاتی که در درب اتوماتیک طبقه وجود دارد به علاوه مکانیزم باز و بسته شدن درب که خود شامل قطعات مختلفی مثل موتور سردرب، درایو و قرقره ها و تسمه می باشد.

درب-سانترال-آسانسور درب کابین درب هایی که روی کابین نصب می شوند مانند درب طبقات، انواع مختلفی ( تلسکوپی، سانترال و … ) دارند. در درب کابین هیچگاه از درب لولایی استفاده نمی‌شود انواع درب آسانسور، از لحاظ مکانیکی به سه دسته کلی، درب ساده ( درب طبقه لولایی و کابین بدون درب )، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم شده است. البته درب آسانسور از لحاظ الکتریکی نیز تقسیم بندی دارد. درب هایی که دارای موتور و همچنین درایو کنترل می باشند و درب هایی که فاقد آنها هستند. نحوه عملکرد درب اتوماتیک آسانسوردر درب های اتوماتیک، مکانیزمی روی درب کابین وجود دارد که وظیفه آن علاوه بر باز و بسته کردن درب کابین، باز و بسته کردن درب طبقات نیز می باشد .

 درب های لولایی چون از پیچیدگی کمتری برخوردار هستند، بخش های مختلف آنها نیز کمتر است. چارچوب، لته،دستگیره، لولاها، دیکتاتور و کنتاکت قطعات تشکیل دهنده یک درب لولایی هستند.

مزایای درب سانترال نسبت به درب تلسکوپی زمان باز و بسته شدن درب سانترال (از وسط باز شو) کمتر است- درب سانترال زیباتر است امکان قرینه‌سازی کابین و طبقه با درب سانترال وجود دارد اما با درب تلسکوپی (از یک طرف باز شو) وجود ندارد گرفتن جای کمتر در کابین‌هایی که به عمق بیشتری نیاز داریم.

اتوماتیک:

مکانیزم هایی که داخل درب های کابین آسانسور تعبیه شده اند در زمان رسیدن به سر طبقه نه تنها درب کابین را باز می کنند، بلکه قفلی که به منظور درب طبقه در نظر گرفته اند را هم درگیر کرده و موجب باز شدن آن می شوند. علاوه بر آن این مکانیزم در زمان بسته شدن درب کابین، قفل را هم به آرامی آزاد کرده و موجب آن می شود که درب به طور کامل بسته شود تا کابین بتواند بدون برخورد به این قفل ها در شفت آسانسور حرکت کرده و به فعالیت کامل خود ادامه دهد.

مشخصات درب های اتوماتیک

 • دارای عایق برای هر نوع صدا که از چاه شنیده می شود.
 • دارای لوله های بلبرینگی
 • دارای شباهت کامل درب های چپ و راست
 • دارای لته‌ های توپر فومی
 • دارای ظاهر بسیار شیک و زیبا در بین درب‌ های آسانسور
 • دارای تجهیزات شامل قفل، دیکتاتور و فنرهای درب مخصوص
 • دارای وزن سنگین و استحکام بسیار بالا 
 • اشکالات درب آسانسور
 • این امکان وجود دارد که در زمان توقف، درب باز نشود و این امر به سه دلیل اتفاق می افتد یا لته ‌های درب کابین روی ریل به هم چسبیده‌اند یا سیم‌ها C و COM دچار مشکل شده اند و یا موتور درب اتواماتیک روی کابین کاملا ضعیف شده است.
 • ممکن است که درب های اتوماتیک با تاخیر بسته شوند که این مسئله معمولا به دلیل اشکال در سیم کشی مدار ایمنی است. در بیشتر مواقع قفل است اما باید دوشاخ درب اتومات کابین نیز ک چک شود.
 • ممکن است درب به صورت کامل باز نشود که در این صورت مهم‌ترین مشکل، تنظیم نبودن زمان باز شدن درب های آسانسور می باشد که برای رفع آن باید به منوی Time Setting وارد شوید و تایم Door Open Time را به اندازه کافی تنظیم کنید.

درب سلکوم و سماتیک

طراحی و ساخت درب های آسانسور ها با چند روش متفاوت انجام می شود که مشهور ترین آن ها درب های سلکوم و درب های سماتیک می باشند. در کشور ایران بیشتر تولید کنندگان از روش سماتیک استفاده می کنند و این درب ها را با کیفیت ها و قیمت های متفاوتی به بازار عرضه می کنند. سلکوم نیز روش دیگری است که در واقع یک نوع چینش و مونتاژ ادوات درب می باشد. گفتنی است درب های سلکوم، معمولا از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند. اما در هنگام خرید درب حتما باید به کیفیت و تولید کننده آن توجه نمود تا ازدرب های با بالاترین کیفیت استفاده نمایید.

با روش استیل کردن درب آسانسور علاوه بر زیبایی درب ها، اسقامت و مقاومت آنها در مقابل هرگونه ضربه و فشار بالا می رود. استفاده از ورقه های متنوع استیل باعث جذابیت بالایی می شود. باز و بسته شدن درب های استیل با طرح های مختلف چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. ورقه های استیل با ضخامت های گوناگون تولید می شوند. که برای هر مدل از ورقه ها ضخامت مشخصی تعیین شده است. 

درب آسانسور

استیل کردن درب آسانسور

از آنجایی که درب های آسانسور وظیفه حفظ امنیت و البته جنبه تزئینی در آسانسور دارند، باید از مواد مرغوب با ظاهری زیبا طراحی و ساخته شود. نصب دقیق درب آسانسور باعث می شود تا از سقوط افراد و بار جلوگیری شود. درب های آسانسور در دو نوع درب طبقه آسانسور ( به نسبت تعداد توقف های آسانسور و در محل ورودی کابین به طبقات نصب می شود) و درب کابین آسانسور ( روی کابین نصب می شود ) در مدل های مختلف ساخته می شوند. درب های آسانسور معمولا لولایی و اتوماتیک می باشند. همانطور که گفته شد در نصب درب آسانسور باید بسیار دقت داشت که به صورت دقیق انجام شود زیرا کمترین بی دقتی موجب زیان های فراوانی خواهد شد. 

مراحل استیل کردن درب آسانسور

در سال های گذشته از درب های لولایی چوبی در آسانسور استفاده می شد. اما امروزه بیشتر درب های آسانسور از مواد مرغوبتری همچون فولاد که استحکام بالایی در برابر ضربه و فشار دارد استفاده می شود. برای زیباتر شدن درب ها معمولا از روکش استیل بهره گیری می شود. پوشش استیل ظاهر بسیار زیبایی را برای درب ها به ارمغان می آورد. علاوه بر آن ورقه های استیلی که جهت پوشش درب ها بکار می رود نیز دارای مقاومت بالایی است. برای استیل کردن درب آسانسور باید مراحل مختلفی را طی نمود. مرحله اول گرفتن اندازه درب می باشد. این مرحله باید به صورت کاملا دقیق انجام شود.

در مرحله دوم نوع استیل باید تعیین و تهیه شود. مثلا ورقه های استیل ضدخش، طرح دار یا ساده با رنگ های متفاوت همچون طلایی، دودی، گندمی و … . در مرحله سوم اندازه درب را بر روی ورقه های استیل مشخص نموده و برش می زنیم. چهارمین مرحله باز کردن درب ها است. درب را از محل نصب جدا نموده و در مرحله پنجم درب را با ورقه های برش زده کاور می کنیم و بعد از آن چسب های کاور را پرس نموده و به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت زیر پرس ملایم نگهداری می کنیم و در آخرین مرحله درب را نصب و تنظیم می نماییم.

نکات مهم در اجرای استیل کاری آسانسور چیست ؟

استیل کاری آسانسور به دلیل حساسیت که دارد باید به صورت تخصصی و توسط متخصصین روکش کار نصب شود. استیل کاری آسانسور دارای اصول فنی و نکات مهمی می باشد که رعایت آن در اجرای یک روکش کاری تمیز باید انجام شود .

- انتخاب نوع ورق استیل مورد نیاز از نوع با کیفیت

- اندازه گیری سطح موردنظر برای استیل کاری آسانسور 

- خم کاری و برش کاری ورق های استیل با توجه به ابعاد اندازه گیری شده 

- زیر سازی ورق های استیل بر اساس نوع و کیفیت ورق استیل

- نکته ی مهم در این مرحله دقت بالا در انجام فرایند نصب ورق های استیل می باشد به گونه ای که نباید هیچ گونه ضربه یا خط و خشی بر روی آن بیافتد. همچنین در محل اتصال به یکدیگر پیچ و پرچ و یا جوشکاری نباید قابل مشاهده باشد.

نمونه استیل درب ها را میتوانید در اینجا ببینید.

شرکت الماس آسانسور با پشتیبانی 24 ساعته و تیم مجرب، در خدمت شماست!

09123136762 - 02122277209 - 02122224106

 

تماس با ما

دفتر مرکزی : تهران - میرداماد- میدان مادر- روبروی بانک مرکزی پلاک ۱۵۵ طبقه دوم واحد۵

 • dummy09120310467 - 09123136762 - 02122277209 - 02122224106

دفتر کرج : كرج - خيابان شهيد بهشتی - خيابان ادهم - بن بست نسترن

 • dummy09127674425

آدرس کارخانه : احمدآباد مستوفی - کوی افسران - کوچه دوم - پلاک ۶۰

 • dummy02122906409

 • dummy fsaelevator@gmail.com

الماس آسانسور در شبکه های اجتماعی

آپارات شرکت الماس آسانسور اینستاگرام شرکت الماس آسانسورتلگرام شرکت الماس آسانسور فیسبوک شرکت الماس آسانسور